אודות

שלום!

אני דרור, בן-זוג לענבל ואבא לעדן-סהר ומעין-חסד. יחד אנו מתגוררים ומתקיימים לנו בקרית טבעון; ושם שואפים לחיים של פשטות ושל אמת, ומייחלים לקהילה קרובה לאדמה המכבדת ומשמרת את סביבתה.

בהכשרה אני הרבליסט קליני (מטפל בצמחי מרפא) החבר באיגוד ההרבליסטים הקליניים (MIAH), מדריך פעיל בארגון שומרי הגן בעל תואר שני במדעים (M.Sc.), ומלווה תהליכים בשיטת המצפן ותקשורת מקרבת. התארים, התעודות והתפקידים מופיעים כאן כדי לסייע לי לתאר את ה"אני מאמין" שלי כמטפל אינטגרטיבי, ואת החיבור האישי שלי לעולם הצמחים והריפוי. כי…

זהו עידן מפוקח, ער ומאתגר בו מתקיים מדע בעל הישגים ותובנות מרשימים, לצד הכרה בעוצמות הידע המסורתי, חכמת הריפוי הטבעי, וקבלת תפיסות אשר מתיישרות עם ההיגיון ועם האינטואיציה, גם בטרם הבשיל המדע דיו כדי להבינן.

ספרות מקצועית וידע נלמד- זהבסיס טוב להתחלה...
ספרות מקצועית וידע נלמד- זה בסיס טוב להתחלה…

יש בי הכרת תודה לידע המדעי והרפואי. במסלול חיי האקדמי "נשמתי מדע" במשך 6 שנים, בהן גם ערכתי מחקר ופרסמתי מאמר מדעי בכתב עת יוקרתי. כמטפל- אני שואב הכוונה גם מאותו רקע מדעי, אך בעיקר מפנה מקום של כבוד לאומנות הריפוי בצמחים אותה למדתי רבות, לא ממדענים, אלא בשהיות ממושכות וחקירה ביער, לצד לימוד ממטפלים בכירים, אנשי רוח והשראה. כך, פעמים רבות הידע מבוסס מחקרית; אבל הטיפול הלכה למעשה, מבוסס על ניסיון קליני, על חיבור של ממש לצמחים, ועל אינטגרציה של ידע קליני עם ידע מחקרי ועם ידע מסורתי.

ואם כבר אינטגרציה… עבורי הבנת צמחי מרפא חיונית גם כהיכרות פיזית וחושית עם הצמחים המקומיים. כמדריך בשומרי הגן, זכיתי לפתח כלים להעמקת ההיכרות והחיבור שלי עם הטבע, ולפגוש דרך קבע את צמחי המרפא הגדלים בר. דרך המפגש אני לומד על הצמחים מעבר לכתוב בספרים המקצועיים. איך זה קורה? אני לא בטוח שניתן להסביר זאת במילים,  זה יותר מורגש במעשה- כשאני בוחר צמחים למטופל. אסביר רק שעבורי הצמח הוא הרבה מעבר לאוסף חומרים פעילים ש"במקרה פועלים על איזה רצפטור או אנזים" בגוף האדם.

הקשר העתיק בין האדם לרפואת הצמחים הוא זיכרון לחיבור הקדום בין האדם לסביבתו.

שורש הריפוי- אמא אדמה
שורש הריפוי- אמא אדמה

וכשמכירים את הצמחים בסביבתם הטבעית- מלקטים! את צמחי המרפא המקומיים אני מקפיד ללקט בעונתם כצמחי בר טריים. הליקוט הוא תמיד קשוב, מושכל ומותאם לצמח ולסביבת המחיה שלו באופן המאפשר חיים גם בשנה הבאה. המפגש הפיסי-חושי עם הצמחים מודגש עוד יותר בכך שאני מכין בעצמי את תמציות הצמחים במעבדה תחת ביתי ובצמוד לקליניקה. המעבדה והקליניקה יחדיו הן התוצר הסופי- הצומת המרכזית בה נפגשים הצמחים, הידע, המטפל, המטופל, החיבור האנושי והחיבור שמעבר.

מעבדת צמחי המרפא הצמודה לקליניקה, ומשרתת את הטיפולים
מעבדת צמחי המרפא הצמודה לקליניקה, ומשרתת את הטיפולים

וגם מחוץ לקליניקה קורים דברים… בעונות החורף והאביב אני מקיים קורסי ליקוט של צמחי מרפא. בנוסף, לאורך השנה מעביר קורס למטפלים ללימוד דרכי ההכנה המקצועיות והמסורתיות של תמציות הצמחים והתכשירים הצמחיים. פעילויות אלו נולדו כמו מתוך קריאה פנימית להפיץ את הידע ואת הבשורה: צמחים יכולים לטפל בפשטות, וללא תופעות לוואי בהרבה מצבים עליהם כבר אמרנו נואש! והצמחים נגישים לכל אדם ולכל מטפל, הלומד דרכם.

קורס שנתי ביער בן 12 מפגשים להכרת עשרות צמחי מרפא מקומיים ולחיבור אל תבונת היער והצמחים.
קורס שנתי ביער בן 13 מפגשים להכרת עשרות צמחי מרפא מקומיים ולחיבור אל תבונת היער והצמחים.

ועם כל הלימוד וההכשרות, המורים החשובים ביותר לטיפול הם בסופו של דבר- החיים: הזוגיות, ההורות, החברויות, העליות והמורדות, האמונה, ההתפתחות האישית, עוצמת החוויה של הנוכחות ברגע, השהייה בטבע והחום שבלב… אלה הם אותם כוחות שמעלים בי  קסם, ענווה והשתאות בפני מורכבות החיים והבריאה כולה. זוהי מורכבות פיזיולוגית, וזוהי כמובן גם מורכבות רגשית ורוחנית. מתוך כך צומחת ההבנה שלעתים קרובות גם על הריפוי להיות מורכב בכדי להיות שלם. אני מזהה בצמחים את חכמת הטבע, אשר בה שזורה אותה מורכבות חיים, אותה המורכבות של הבריאה ואותה מורכבות ריפוי. ולכן, עבורי- רפואת הצמחים היא רפואה שלמה מטבעה!

מעל הכל....
מעל הכל…. החיים.

ובטיפול- המטרה היא ריפוי שורשי, רחב ורב שכבתי. ריפוי הרואה את האדם על כל מערכות הגוף ויחסיהן, על רבדיו השונים, על חולשותיו ועל מעלותיו, על אורח חייו ועל שאיפותיו. ריפוי המטפל בחולה ולא במחלה. וזה כמובן, קורה טוב יותר כשלצד הצמחים נעשית התייחסות מעמיקה גם לאורחות חיים כגון שימוש בתזונה טיפולית מותאמת אישית (בראיה מערבית וסינית), או ריפוי דרך עבודה ממוקדת ביער, עבודות עומק רגשיות (כי אין דבר כזה מחלה בלי הקשר רגשי) ומתן תוקף רוחני לתהליכי התפתחות.

כל אחד והשכבה הרלוונטית לו, הזמינה לו, והנכונה לו. אך המניפה הטיפולית נכונה לפגוש את כל השכבות של הריפוי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים - הספריה של הידע וחכמת הצמחים

לחצו על התמונה המתאימה למעלה, לקריאת סדרת המאמרים שמעניינת אתכם.