האדפטוגנים והאדם

יש שפע רב ומגוון של צמחי מרפא, ולהם פעילויות רפואיות רבות מבוססות מחקר מדעי וקליני. אך ישנה פעילות רפואית אחת עליה נשען חלק גדול מהריפוי בצמחים. פעילות שהיא מצד אחד מבוטאת במדדים המדעיים, ומצד שני איננה פעילות מוכרת ברפואה הקונוונציונאלית כיום. השם שניתן לפעילות זו הוא אדפטוגן. למה אדפטוגן? כי מדובר ביכולת לסייע לגוף לבצע אדפטציה, כלומר הסתגלות. לא מובן עדיין, נכון? זו אכן פעילות מורכבת למדי, אבל אולי הדוגמה הבאה תעזור.

הנה אדפטוגן לדוגמה: ויתניה משכרת (Withania somnifera), צמח ממשפחת הסולניים. הוא גדל בר בארץ; נפוץ וחזק, שורד אפילו בחצרות בתים בדרום תל אביב. העלים שלו אמנם רעילים ואסורים לשימוש פנימי, אבל השורש… אח, מה שעושה השורש! השורש מחזק בפני סטרס, כלומר מעלה את היכולת הרגשית והנפשית שלנו להכיל את העומס, הלחץ, המתח והאתגרים. זו עבודה שנעשית באמצעות השפעה על המערכת ההורמונאלית- בלוטת האדרנל בראש ובראשונה, אך לא רק היא. הצמח מגביר גם פעילות של בלוטת התריס, הבלוטה ההורמונאלית האחראית על ה"טוּרים" של "המנוע" שלנו. וזה אכן צמח פנטסטי לטיפול בתשישות וחולשה כרוניים. עם זאת, הוא אינו ממריץ. נהפוך הוא, ויתניה ניחנה ביכולת הרגעה והשקטה, ומתאימה לטיפוסים "חמים" עצבניים ורגיזים; כך שגם נהוג לשלבה בפורמולות ארוכות טווח להקלת נדודי שינה. נשמע מבטיח? זו רק ההתחלה…

ויתניה משכרת Withania somnifera השורש משמש כאדפטוגן רב מעלות.
ויתניה משכרת Withania somnifera- אדפטוגן רב מעלות

 

אותו צמח בדיוק גם יחזק חיסון, וזאת יתבטא הן בספירת הדם הלבנה, והן בתפקוד מערכת החיסון הלכה למעשה, כלומר במניעת מחלות זיהומיות. "רק לא כדאי להמריץ חיסון במחלות אוטואימוניות" יאמרו מביני דבר. ויוסיפו ראיה לחיזוק טענתם: "מטרת הסטרואידים הניתנים במחלות אוטואימוניות היא להפחית פעילות חיסונית". כן, נכון,  אבל… צמחים עובדים אחרת. ויתניה יודעת לווסת פעילות חיסונית, כך שפעילות אנטי ויראלית תגבר, אך פעילות אוטו-אימונית תפחת. המשתמע מכך הוא גם פעילות אנטי דלקתית משמעותית, והויתניה מתאימה מאוד בדלקות מפרקים ובדלקות מעיים.

בנוסף, זהו צמח נוגד אנמיה יוצא מגדר הרגיל. הוא מעלה ספירת דם אדומה והמוגלובין, מספק ברזל זמין ואיכותי, ומטפל בנשירת שיער. מעבר לכך, גם בשימוש המסורתי וגם במחקרים רואים שילדים המקבלים את הצמח מראים גדילה ועלייה משמעותית במשקל. אולם, זה אינו צמח משמין. להפך, במחקרים אחרים רואים כי הצמח מטפל בהשמנה בטנית ביעילות בקרב מבוגרים. שוב פעם- מנגנוני ויסות ואיזון מורכבים. ורגע, זה לא נגמר…! ויתניה גם מגבירה את החשק המיני, משפרת תפקוד מיני, ומטפלת באימפוטנציה. לא במקרה שמו של הצמח ברפואה ההודית (שהיא זו שהכירה את הצמח לעולם המערבי), הוא אשווגאנדה- סוס ההרבעה.

ואפשר עוד להמשיך ולהמשיך, אבל אולי הרעיון כבר ברור. הצמחים האדפטוגנים מטפלים באדם השלם! אבל מה לגבי ההסתגלות? איך היא קשורה לכל העניין?

בואו נחשוב, אלו מערכות בגוף שלנו אחראיות על הסתגלות למצבים משתנים? אני רואה 3 עיקריות: מערכת החיסון, מערכת העצבים והמערכת ההורמונאלית. אלו הן המערכות המגיבות לשינוי, ושומרות על קיומינו השלם גם לנוכח האתגרים שבחוץ. אלו כמובן גם המערכות העיקריות עליהן פועלים האדפטוגנים ברמה הפיזיולוגית, כפי שחוזה בכך המחקר הרפואי בהשתוממות ובפליאה.

באופן טבעי, אנחנו ההרבליסטים מאוד אוהבים את האדפטוגנים! למעט פורמולות לטיפול במחלות אקוטיות (מחלות ויראליות/חיידקיות קצרות), אין כמעט פורמולה שאני מכין שאינה כוללת אדפטוגן אחד לפחות. לפעמים שניים, לפעמים ארבעה! כל אדפטוגן מחזק בפני סטרס, אך כל אחד מתמחה ומצטיין בתחומו. פטריות הכוח היפניות (ריישי, שיטאקי וכו') מצטיינות גם בהורדת סוכר וכולסטרול. הג'ינסנגים מצטיינים בהגברת החיות והערנות, בהמרצה ובשיפור תפקוד מיני. מספר אדפטוגנים כמו Bacopa ו- Centella מעולים לבעיות ריכוז וזיכרון, ונחקרו רבות ובהצלחה גם בהקשר של אלצהיימר. היעילות וההצלחה של פעילות אדפטוגנית תלויות כמובן בהתאמת הצמחים לכל אדם ואדם. בניית פורמולה ורקיחה אישית כפי שנעשה בקליניקה הן אופציה מועדפת למיצוי המקסימלי של הפוטנציאל הגלום בצמחי המרפא המופלאים הללו.

הידרוקוטיל (Centella asiatica)- אדפטוגן תוצרת הודו. באדיבות פרץ גן, על-עלים: מרכז לגידול, עיבוד, יבוא ושיווק של צמחי מרפא ותבלינים http://www.al-alim.co.il/
הידרוקוטיל (Centella asiatica)- אדפטוגן תוצרת הודו. . באדיבות פרץ גן, על-עלים: מרכז לגידול, יבוא ושיווק של צמחי מרפא ותבלין http://www.al-alim.co.il/

אז נעשה ברדק בבלגן. ויתניה גם מגבירה חיסון וגם מפחיתה; גם מגבירה ויטאליות וגם מרגיעה; גם מעלה במשקל וגם מורידה… ואוסיף עוד: גם מורכבת ואינסופית וגם עדינה ובטוחה לחלוטין לשימוש. וכך גם מרבית האדפטוגנים: בטוחים לשימוש, ומתאימים (בשימוש הנכון והמושכל) לילדים, לקשישים ולנשים בהיריון. האדפטוגנים חושפים טפח ומגלים סוד מהעולם המסתורי של צמחי המרפא. כשרגיל, עם כל סוד- רק גדל המסתורין… ואם לא הבנתם כלום, אז כנראה הבנתם מה אני מנסה להגיד .

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים - הספריה של הידע וחכמת הצמחים

לחצו על התמונה המתאימה למעלה, לקריאת סדרת המאמרים שמעניינת אתכם.