10 מאכלים מוכחים מחקרית להורדת כולסטרול

הרבה כבר נאמר על השפעת הכולסטרול על היווצרות טרשת העורקים, עלייה בלחץ דם, פגיעה בכבד וכו'… הרבה גם נאמר על השפעת חברות התרופות על ההגדרה של מה זה כולסטרול גבוה… אני מאמין שכמו בכל דבר- האמת היא אי שם באמצע.

ובכל מקרה, המזונות שלהלן לא רק מורידים כולסטרול, הם ממש "מזונות מרפא" לעניינים רבים נוספים. מזונות שמיטיבים באופן רב מערכתי עם גוף האדם. אז לפני שנפתח ברשימה אספר שיש דיאטה מסודרת ויעילה כעין כמותה שהוכשרתי בהעברתה על ידי דר' יוסי שבח, ומספקת תוצאות חסרות תקדים בהורדת סוכר, כולסטרול ולחץ דם. היא נקראת "דיאטת השעורה" ונעשית בליווי ובהנחיה פרטית. ראו הוזמנתם להתעניין… ולמי שירצה לשמוע על עוד מזונות וגם על צמחי מרפא זמינים לכול- אפשר לשלוח מייל ולקבל הודעה על מוuעד ההרצאה הבאה בנושא.

1. כורכום: אחד מצמחי המרפא החשובים ביותר והנחקרים ביותר. שורש הכורכום, הטרי או המיובש לאבקה (עדיף כמובן טרי)  נוגד חמצון ונוגד דלקת, נוגד סרטן עם השפעה מיטיבה לכבד. כחלק מהמנגנונים שלו כנוגד חמצון, מסייע במניעת החמצון של הכלוסטרול ה"רע" (LDL). אותו LDL מחומצן הוא רכיב עיקרי בתהליך הצטברות הפלאק הטרשתי בעורקים.

 1. כורכום- שורש שמוריד כולסטרול ומגן על הכבד
  כורכום- שורש שמוריד כולסטרול ומגן על הכבד
 2. ארטישוק: ירק זה הינו אחד ממגני הכבד ומפחיתי כולסטרול וסוכר הטובים שבנמצא. הוא משרת גם את הטיפול הצמחי המקצועי, ובתכשירים צמחיים רבים להורדת כולסטרול ניתן למצוא גם תמצית המופקת מעליו של הצמח. הירק הנאכל נחקר פחות מעליו המרירים, אך מקובל מאוד בשימושים אלה. לפעילות הרפואית הנ"ל נהוג גם לשתות את המים בהם בושל הארטישוק, או להשתמש בהם בתור מים למרק או תבשילים אחרים

  ארטישוק תרבותי Cynara scolymos מוריד סוכר וכולסטרול ומגן על הכבד. (התמונה באדיבות "על-עלים"
  ארטישוק תרבותי Cynara scolymos מוריד סוכר וכולסטרול ומגן על הכבד. (התמונה באדיבות "על-עלים"
 3. עלים ירוקים: עלים ירוקים פועלים בשני מנגנונים עיקריים: כימי ופיזי. מבחינה כימית, הרי שמדובר בנוגדי חמצון רבי עוצמה, בהם כלורופיל ופגמנטים נוספים, ויטמין C ועוד… מבחינה פיזית, נוכחות גבוהה של סיבים תזונתיים מסייעים בהנעת הצואה החוצה ובהגברת הפרשת מיצי מרה. מכיוון שמיצי המרה מורכבים בין היתר גם מכולסטרול, הוספת סיבים תזונתיים מסייעת בעקיפין גם בהפרשת כולסטרול מהגוף.
  חסה ועלים ירוקים נוספים בגינה: מורידים כולסטרול ע"י סילוק מיצי מרה מהגוף ופעילות נוגדת חמצון על הכולסטרול בדם
  חסה ועלים ירוקים נוספים בגינה: מורידים כולסטרול ע"י סילוק מיצי מרה מהגוף ופעילות נוגדת חמצון על הכולסטרול בדם

  .

 4. כוסמת: אם אתם יודעים להכין מכוסמת דברים טעימים (סלחו לי, אבל אני לא…) אז דעו שזה אחד המאכלים הנחקרים ביותר בהקשרו להורדת כולסטרול "רע" (LDL) ולהעלאת הכולסטרול "הטוב" (HDL).  בין היתר ע"י הגברת הפרשת מיצי מרה (אשר כאמור מכילים כולסטרול) באופן ישיר דרך הגברת פעילות אנזימטית ספציפית (לסקרנים: האנזים נקרא כולסטרול 7 אלפא הידרוקסילאז…). בנוסף נמצא בכוסמת גם רכיב פעיל בשם אינוסיטול שהדגים פעילות מפחיתת סוכר בדומה להורמון האנושי אינסולין! הורדת סוכר משפיעה ישירות (דרך מנגנונים בכבד) על רמת הכולסטרול המופקת בגוף.
 5. פטריית שיטאקי: פטרייה זו אשר נמכרת כיום בכל סופר, ובטח שבכל חנות טבע, היא קודם כל טעימה. משתלבת במרקים, רטבים וממרחים ופעילותה הרפואית מוכחת לעבר כל ספק. מעבר להיותה נוגדת סרטן, משפרת עמידות בסטרס ועוד, יש בה גם אפקט מטאבולי מורכב וייחודי אשר משפיעה על ויסות הסוכר והכולסטרול. המנגנונים הם רבים ומגוונים, והתוצאות ברורות ומובהקות.
 6. שיבולת שועל: מאכל נפוץ זה הינו אחד המקורות האמינים לסיבים תזונתיים רבים ואיכותיים, הן מהסוג המסיס והן מהסוג הבלתי מסיס. סיבים אלה כאמור מפחיתים כולסטרול ע"י הגברת הפרשת מיצי המרה. בנוסף, מכילה שיבולת שועל רכיב פעיל מפורסם בשם בטא-גלוקאן אשר ידוע, בין היתר, גם בהשפעותיו מפחיתות הסוכר וכולסטרול ומשמש את חברות תוספי התזונה כחומר פעיל בלעדי בחלק ממוצריהן. ניתן להעשיר את דייסת שיבולת השועל גם בסובין שיבולת שועל, וכך להגדיל עוד יותר את כמות הסיבים.

  שיבולת שועל- סיבים תזונתיים ותכולה גבוהה של בטא-גלוקאן
  שיבולת שועל- סיבים תזונתיים ותכולה גבוהה של בטא-גלוקאן
 7. שום ובצל: ירקות אלה הינם סופר-פודס לכל דבר ועניין (חוץ מהיותם זולים… שהרי סופר פודס תמיד נורא יקרים, לא?) כשהם טריים (ללא בישול, טיגון או אפייה) מדובר בצמחי מרפא של ממש. מעבר לפעילות נוגדת דלקת, מווסתת חיסון אנטי בקטריאלית, אנטי ויראלית ואנטי פטרייתית ידועה, מוכרת ומוכחת גם פעילות מפחיתה כולסטרול ולחץ דם. הפעילות נובעת ממספר רכיבים פעילים, אליצין המפורסם אך גם מרבי סוכרים מסיסים בשם פרוקטנים. המחקרים הראו כי שום גם מונע את היווצרות הפלאק הטרשתי, ואף מביא לשיפור ולנסיגה במצב הפלאק הקיים, כאשר נצרך טרי בעקביות.
  שום ובצל- סופר פוד לכל דבר: מוריד כולסטרול וזו רק ההתחלה...
  שום ובצל- סופר פוד לכל דבר: מוריד כולסטרול וזו רק ההתחלה…

   

 8. תמר: הפרי המתוק והטעים הזה מוכיח חד משמעית את ההבדל בין סוכר מעובד לסוכר מן הטבע. כי מעבר למתיקותם, תמרים מכילים כמויות משמעותיות של בטא גלוקאן אשר כאמור מוכח כמפחית סוכר וכולסטרול, ולכן מסייע התמר בשימוש קבוע להפחתת מדדים אלה לאורך זמן. יש לזכור כי חולי סכרת צריכים לבדוק את תגובתם לפרי בהדרגה ותחת מעקב ומדידה.

  תמר- מתוק מתוק, אבל מוריד סוכר וכולסטרול
  תמר- מתוק מתוק, אבל מוריד סוכר וכולסטרול
 9. קטניות: מצחיק שיש כדורים של תוספי תזונה שמתהדרים ביכולתם להוריד כולסטרול ולסייע בהרזיה כשכל תכולתם היא אבקה של שעועית לבנה! זה כמובן כתוב בשפה בוטנית, אז אף אחד לא מבין, ומן הסתם המוצר עולה הון תועפות- בעוד שהצ'ונט הצמחוני היה עושה עבודה טובה בהרבה, זולה בהרבה, וטעימה בהרבה… אז פשוט כך: שעועית, פולי סויה, חומוס, תורמוס, עדשים, You name it. ארוחת עם קטניה אחת ליום, והגיוון זה העיקר. בעיקר נחקרו והוכחו הסויה והשעועית, אך גם השאר הוכיחו את עצמם בקליניקה, וממש לא רק בשלי…

  קטניות להורדת סוכר וכולסטרול - כל יום ובגיוון
  קטניות להורדת סוכר וכולסטרול – כל יום ובגיוון
 10. זרעי חילבה (זה גם קטניות למעשה): אחד מסממני מסורת יהדות תימן המוכרים והבולטים. מפורסם גם "בזכות" הריח שמדיף הגוף. אך פחות מפורסמת העובדה כי השרייה והנבטה מפחיתים עד מונעים את תופעת הריח (ואז גם לא צריך להכין את המתבל, היות והזרעים המונבטים נאכלים טריים). ועוד פחות מפורסמת העובדה כי הריח נוטה להופיע ביומיים- שלושה הראשונים של השימוש. אחר כך הגוף "מתרגל", או שאולי פשוט החילבה עזר לגוף להיפטר מחומרים בגוף, ואז זה "נגמר". (בלי לסתור את התיאוריה, הרי שמבחינת המחקר המדעי- החומר הריחני נמצא בזרעי החילבה עצמם ומוכר בשם sotolone).
  בכל אופן, החילבה פועל כצמח מרפא לכל דבר- שמוריד גם כולסטרול וגם סוכר, ובאופן מאוד מאוד יעיל. יהודי תימן שהם עקרונית בעלי נטייה גנטית ידועה למחלת הסוכרת, ושיעורי המחלה בקרבם בעידן המודרני הם מהגבוהים שבעדות ישראל, חיו במשך כל הדורות עד עלייתם לארץ עם הרבה חילבה ועם אפס מקרי סוכרת!

  זרעי חילבה (גרגרנית החילבה)- אחראים בין היתר לבריאות של עדה שלמה מועדת לסוכרת
  זרעי חילבה (גרגרנית החילבה)- אחראים בין היתר לבריאות של עדה שלמה מועדת לסוכרת

אז לסיכום, יש מענה, ומענה יעיל ובדוק להפחתת כולסטרול. יתרה מכך, אם הכותרת במאמר זה הייתה 20 מאכלים מוכחים להורדת כולסטרול, הרשימה הייתה מתמלאת ב- 20 פרטים, וגם אם היעד היה 50- הייתי מסתדר… ואז לאט לאט הרשימה הייתה מכילה את מגוון הפירות והירקות המוכרים לכולנו, את הדגנים המלאים, את הפחתת הצריכה של סוכר מעובד, קמח הלבן ומזון מעובד ותעשייתי, ומהר מאוד היינו מגלים שהורדת כולסטרול אינה רק אכילה נקודתית של מזונות בעלי איזו הבטחה חבויה; אלא מדובר בהפנמה של תזונה טבעית (כלומר ללא מזון תעשייתי מעובד), שלמה, מגוונת, סדירה ומאוזנת. בכל אופן, צריך להתחיל ממשהו, לא? אז אלה הם בהחלט 10 הגדולים- אולי אקרא להם חוד החנית של תזונה להפחתת כולסטרול. וזה עוד לפני שמדברים על צמחי מרפא בחליטות ובמיצויים אלכוהוליים (אולי במאמר הבא, בטוח בהרצאה הבאה). בקיצור, יש הרבה מה לעשות לפני תרופות.

אז אם רמות הכולסטרול אצלכם או אצל יקיריכם הן מדאיגות, או אם ניסיתם את ההמלצות ועדיין לא ירדה רמת הכולסטרול לסבירה- אז ראו זאת כהזמנה לקבל תמיכה. אפשר ורצוי להוסיף עצמאית בתפריט את המזונות שדוברו, אך לעתים להפחתה יעילה, כזו שתחליף אפילו שימוש תרופתי- הרי שדיאטת השעורה היא הכלי היעיל ביותר שאני מכיר, ושימוש בצמחי מרפא בליווי מקצועי זו דרך נפלאה נוספת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים - הספריה של הידע וחכמת הצמחים

לחצו על התמונה המתאימה למעלה, לקריאת סדרת המאמרים שמעניינת אתכם.