מר ועוצמתי, זמין ונגיש

בימי החורף מתנוססת ברחבי הארץ קומתו הזקופה כמעט בכל שטח פתוח, בחורש ובבתה.  תפוצתו הרחבה קשורה בין היתר לכך שהמרעה אינו יכול לאכול את עליו הרעילים והמחודדים במחטים זעירות. והחזירים שנוברים באדמה, רק נוגסים מציצית השורשים שלו ו"נזכרים" שרובה מרה עד דחייה. מרה, למעט אותן "אצבעות" שורשים חדשות שבתחילת החורף הן אכילות גם לאדם (ואולי אותן הם מחפשים).

עירית גדולה בפריחה
עירית גדולה בפריחה

רק הפרחים הלבנים מתוקים וטעימים, מזכירים לנו שכשבאים במעשה הרבייה- גם הקשוחים ביותר מתרככים.

מכיוון שתפוצתו רחבה, מכיוון שהוא קל מאוד לזיהוי ומכיוון שהשורש ממשיך לחיות גם בקיץ (וקל למצוא אותו לפי העלים המיובשים האופייניים על האדמה) אפשר להגיד שמדובר בצמח מרפא  שזמין 365 ימים בשנה כמעט לכל אדם!
זוהי העירית הגדולה (Asphodelus ramosus)
רפואתה של העירית היא, לא תאמינו, בשורש המר. לא ה"אצבעות" החדשות שמוציא הצמח כל שנה. הן מתוקות ולבנות, ומאוד מזינות- אך לא משמשות למרפא. השורש המר והמרפא הוא אותן "אצבעות" ותיקות, צהובות עד חומות שהן רוב רובה של ציצית השורשים, בעיקר אחרי זמן הפריחה.
ניתן להגיע אליהן בקלות רבה על ידי חפירה קלה באדמה, בחורף אפילו ידיים חשופות מספיקות.
ציצת השורשים של עירית גדולה- חפירה קלה ואתם שם
ציצת השורשים של עירית גדולה- חפירה קלה ואתם שם
קל לזכור את סגולתו של הצמח, ומשם להבין את פעילותו הרפואית. צמח שהוא מר עד כדי דחיית החזירים, בעל עלים רעלים עד כדי דחיית הפרות והעזים- הוא ללא ספק צמח "מסלק". ומה הוא מסלק אצלנו? חיידקים, וירוסים ופטריות. ובמושגים אנרגטיים-סינים מטהר חום ורעילות.
בתכונותיו נוגדות הזיהום מוכרת מאוד פעילותו נגד חיידק ההליקובקטר פיילורי, השותף בגרימת כיבי קיבה (אולקוס) אצל אחוז עצום באוכלוסיה. נהוג להקביל את פעילותו נוגדת הזיהום אותם צמחים סינים מרים וצהובים כמו קופטיס ופלודנדרון המהוללים.
עוד בעניין זה- הצמח משמש כטיפול חיצוני יעיל במקרים רבים של יבלות ויראליות. אני נוהג לנבור קלות באדמה, להוציא כמה "אצבעות" שורש, ולשמור אותן בדלת המקרר. ואז בכל עת, ללחוץ על קצהו עם פלייר ולהוציא את המיץ המר והצהוב הניגר היישר על היבלת. אין מרוכז, טבעי וישיר מזה.
ה"אצבעות" של ציצית השורשים- צהובות ומרות
ה"אצבעות" של ציצית השורשים- צהובות ומרות
בתכונותיו המקררות ומטהרות החום הצמח משמש (בשימוש פנימי) לטיפול יעיל בגלי חום של גיל המעבר, בהורדת חום, ולדטוקסיפיקציה  הנחוצה במחלות עור רעלניות כגון פסוריאזיס וסבוריאה. הקירור של הצמח יעיל במחלות עור רעלניות אלה גם בשימוש חיצוני.
לא קל לצרוך את השורש בבליעה… בטח לא בחליטות או בנגיסות. ומכיוון שהמיצוי האלכוהולי (טינקטורה) הוא המרוכז ביותר, הוא גם הפרקטי ביותר (כי אז לא צריך לשתות כמויות). אבל כמו שאומרים ברפואת הצמחים: "כמה מגעיל- ככה יעיל!"
לבריאות!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים - הספריה של הידע וחכמת הצמחים

לחצו על התמונה המתאימה למעלה, לקריאת סדרת המאמרים שמעניינת אתכם.