ניקוי אביב- צמחי דיטוקס שחבל לפספס

ניקוי הוא פרוצדורה רפואית ותהליך רוחני משולבים.

כל ניקוי שעשיתי בחיי הוביל לפתיחה משמעותית של תחומים בחיי, מתזונה, דרך עבודה והתפתחות מקצועית, ועד להגשמה ומצב הלב.

הרעיון שרעלים מצטברים בגוף, ואברי הניקוז: הכבד, הכליות בשיתוף פעולה עם התאים, הדם ודרכי הלימפה צריכים מידי פעם Time-out כדי לעמוד בקצב. סוג של "המשרד סגור לרגל שיפוצים". או אולי משהו כמו "המשרד סגור לרגל יום גיבוש של העובדים בכנרת". משולש החיים פועל ב-3 פעולות עיקריות: הזנה, הנעה וניקוז. בזמן ניקוי אנחנו מתעלים את מרבית אנרגיית החיים לניקוז, בעוד שמפחיתים משמעותית את אנרגייה ההולכת לתזונה ולעיכול, וגם מומלץ להפחית את זו ההולכת לתנועה (כלומר כדאי לעבוד פחות, לעשות פחות פעילות גופנית וכו').

בכל מקרה, אין זה משנה מה סוג הניקוי שאתם עושים (ניקוי אורז-מש, צום מיצים, raw food טבעוני וכו'….) חשוב לי לומר שלעשות ניקוי ללא צמחי מרפא זה די דומה למקלחת ללא סבון. כלומר, זה אפשרי ועובד, ועדיף מכלום… אבל כמו שהסבון מאיץ את כל פעולת הניקוי במקלחת- כך גם הצמחים בדיטוקס.

כדי לעבוד באופן שלם עם צמחי מרפא בדיטוקס- כדאי לתת מענה לכל אברי הניקוז והמתווכים ביניהם, כלומר: כבד, כליות, לימפה. ורצוי גם התייחסות לריאות.

מי שרוצה לעבוד עם הרכב מוכן, מומלץ לעבוד עם הרכב שלם זה- Pure Cure. הרכב אשר בו מיצוי מרוכז של כמה צמחים: שני צמחים לניקוז כבד, שניים לשיתון ולניקוז דרך הכליות, שניים המקדמים הנעת לימפה, ואחד שמדובר פה גם בהמשך, אשר מקושר לניקוז דרך הריאות.

הצמחים הפועלים לקידום דיטוקס בגוף למעשה מייעלים את אופן הפעולה של האיברים המנקזים, ובמקביל גם את הפינוי של הרעלים מתוך הרקמות. במונחים אנרגטיים הם נקראים- מטהרי דם. במונחים מערביים- נקראים אלטרטיביים- מתמיר, משום שהם יכולים להתמיר ולשנות מהלך של "מחלות רעלניות בעור ובמפרקים" (פסוריאזיס, אטופיק דרמטיטיס, דלקת מפרקים ראומטית, גאוט, אקנה ועוד) בהן הצטברות רעלים אלה היא חלק מהמנגנונים הקשורים בהיווצרותה. במאמר הזה אתן צמח מרפא דוגמה לכל אבר ניקוז. ואת כל צמחי המרפא אביא מתוך צמחי ארץ ישראל, שזמינותם תמיד חופפת לזמן הניקוי המועדף- הלוא הוא האביב.

כבד-מעיים

מרור הגינות (Sonchus oleraceus): אכן זהו אחד הצמחים המותרים לשימוש כמרור בפסח (ולצידו כמה צמחי מרפא נוספים כמו חסת המצפן, חרחבינה עוד). זהו צמח חד שנתי אשר עליו מרירים בעיקר באביב ואילך (אפשריים לשימוש בתזונה עד הפריחה), אך השימוש העיקרי למרפא הוא בשורש- המר עוד יותר.  מרירותו מעידה על שימושיו להנעת הכבד, לניקויו בתהליכי דיטוקס, לנטרול רעלים הנגרמים בעקבות שימוש בתרופות, אלכוהול, תזונה לקויה או עתירת שומנים, ושתוצאתם כבד שומני או ליקויים מטבוליים ועיכוליים אחרים הקשורים גם בכבד כגון כולסטרול גבוה, עצירות. השימוש המרכזי בצמח, לאור עבודתו עם הכבד הוא פעילות כאמור – אלטריטיבית, של ניקוי הצטברויות רעלים ברקמות, ועל ידי שינוי וריפוי של מצבים דלקתיים, כרוניים, אוטו-אימוניים בעור ובמפרקים.

מרור הגינות- השורש משמש כצמח אלרטרטיבי לניקוי רקמות,להנעת הכבד ולשיקומו
מרור הגינות- השורש משמש כצמח אלרטרטיבי לניקוי רקמות,להנעת הכבד ולשיקומו

כליות-שתן

סרפד צורב/סרפד הכדורים (/Urtica urens/Urtica pilulifera): מעבר להיותץ אחד מצמחי המרפא המלכותיים- מלך הוויטמינים והמינרלים. המכיל קומפלקס עצום של ויטמינים ומינרלים, כרום, סיליקה וברזל, ומטפל היטב באנמיה. מעבר להיותו מעולה להזנה טובה בקרב נשים בהיריון. לשיפור תנובת חלב, ולטיפול באלרגיות… מעבר לכל אלה, אחד גם המשתנים היעילים ביותר. השיתון נקרא שיתון מטבולי. כלומר, לא רק משתן על ידי הגדלת כמות השתן, אלא גם על ידי הגדלת כמות החומרים המשותנים, במילים אחרות- יותר ניקוז רעלים מהרקמות. 
סרפד הכדורים בחורף- עלים ירוקים ורעננים. כך יש לקטוף אותם.
סרפד הכדורים בחורף- צמח אלטרטיבי, מנקז כליות ומשתן מטבולי

לימפה

דבקה זיפנית (Galium aparine): צמח חד שנתי מקומי זה בתפוצה מאוד מאוד רחבה ושופעת על אדמת ארצנו. מיצויו נעשה מקטיף של פרטים טריים בטבע. התכונה המפורסמת ביותר של הצמח בכל רחבי העולם היא הנעה יעילה של דרכי הלימפה, ושיתון מטבולי. יש להבין שנוזלי הלימפה הם אותם נוזלים הבוקעים דרך כלי הדם, ומתמזגים עם הנוזל הבין תאי. ללא מערכת הלימפה היו מצטברות לנו בצקות ענק. מערכת הלימפה גם משמשת כ"שדות קרב" בין מזהמים החודרים לזרם הדם _חיידקים, וירוסים וחומרים רעילים) לבין מערכת החיסון אשר נוזל הלימפה הוא כמו מחסן הרזרבות שלה. ניקוז דרכי הלימפה, אם כך, הוא כמו הנעה ופינוי של שקי נוזלים המכילים פסולת מהתאים ומנוזלי הדם. הנוזלים האלה מועברים לכליות דרך צינורות הלימפה, ומשם יוצאים בשתן. הגברת יעילות פעילות הלימפה היא קריטית בניקוז רעלים יעיל, ומהווה בסיס לפרוצדרות נוספות אשר דואגות להנעתן (עיסוי לימפתי, קרצו, עם ליפה, ועוד….)

דבקה זיפנית- צמח התומך בריפוי של אסטמה של העור
דבקה זיפנית- צמח אלטרטיבי מנקז לימפה

ריאות

תלתן ארגמן (Trifolium purpureum)– צמח ליקוט מקומי הגדל בר בשטחים הפתוחים של הרי המרכז והחוף. השימוש נעשה בפרחים. הצמח מרכך ומזין את העור, נוגד אלרגיה ומפנה פסולת מטבולית במנגנון ייחודי. הוא אינו משוייך לאיבר ניקוז קלאסי כמו כליות או כבד, אך מקושר לריאות. גם הריאות מפנות פסולת. בתור התחלה CO2, אותו תוצר נשימה בלתי נדלה. לפרחי התלתן פעולה של ריכוך דרכי הנשימה, ומסייעים במצבים של שיעול יבש, צרידות וכו'… ולצד זה מסייעים בפינוי פסולת מהעור ואף לנטרול של מתכות כבדות. וכך פעולתו מחוברת להקשר הנצחי של עור- ריאה. אותו חיבור המוכר לרבים מאיתנו הסובלים מתופעות אלרגיות.

העבודה העיקרית מתבצעת עם חליטות. מומלץ לעשות חליטה רפואית לכל 4 הצמחים יחד. מומלץ עוד יותר לעשות למרור הרתחה נפרדת, ואז להוסיף את יתר הצמחים להמשך חליטה יחד. הכמויות המומלצות הן בין 3-6 כפות לכל הצמחים יחד. היחסים ביניהם יכולים להיות שווים. רצוי להתחיל עם 3 כפות, ולהעלות בהדרגה עד 6. כדאי להתחיל כמה ימים לפני התחלת הניקוי, ולסיים כמה ימים לאחר סיומו. ובאותה מחשבה- כדאי מאוד להיכנס לניקוי בהדרגה (להפחית בהדרגה כניסות של רעלים, שומנים וכל מה שרוצים להוריד) וגם להחזיר אותם בהדרגה ובהקשבה.
וכמו שאמרתי. אם רוצים לעבוד עם פורמולה נוחה, מרוכזת שעשויה בהתאם להמלצות שנתתי כאן לשילוב צמחי המרפא על פי תפקודם- אז אפשר לרכוש פורמולת מדף מעולה בהכנתי ובליקוטי, (הפורמולה נקראת Pure Cure), שליוותה כבר עשרות תהליכי דיטוקס בנטילה במקביל לזמן הניקוי. (הפורמולה נקראת Pure Cure)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים - הספריה של הידע וחכמת הצמחים

לחצו על התמונה המתאימה למעלה, לקריאת סדרת המאמרים שמעניינת אתכם.