על בן הדוד של קנביס

השיח הזה נצרך על ידי רבים מאיתנו, בתדיריות משתנות. אפשר להגיד שהוא אחד מצמחי הפאבים העיקריים, ובאותו זמן גם משתייך למשפחת הקנביים (כן כן כמו הקנביס) ומחזיק בפעילות רפואית שיש בה גם קצת במשותף עם בן-דודו הידוע.

אבל בשונה מהקנביס, אין כאן פעילות פסיכו-אקטיבית, או בכינויה העממי- סטלה.
אז בואו קודם נקרא לילד בשמו- הכי כיף שמו הלועזי Humulus lupulus (האמת, נשמע יותר כמו בן-דוד של האמפטי-דאמפטי…) בעברית נקרא- כשותית או כשותנית. זה שנותן את עיקר המרירות לבירה (ולכן כוכב הפאבים).

ובשונה מקנביס- לא מעשנים אותו, אלא שותים חליטות או טינקטורות (מיצויים אלכוהוליים) שלו.

כיאה לצמח ממשפחת הקנביים, יש לכשותית השפעה מרגיעה, נוגדת חרדה, משככת כאבים ומשרת שינה. למרות שלא התפרסם כמו ולריאן או פסיפלורה, הרי שפעולתו ניכרת ומשמעותית לא פחות מאלה, ויש אומרים שאף יותר. חלק מאותם חומרים פעילים המצויים בכשותית מצויים גם בקנביס ובעיקר בשמן הקנביס, כשהמפורסמים בהם הם b-caryophyllene, humulene. אלה אחראים בין היתר על ההשפעה המעכבת על מערכת העצבים שמייצרת הכשותית. ואי אפשר להתעלם מכך שגם בקנביס יש בהחלט אפקט של הרגעה (למרות שקנביס אינו נחשב סם מעכב עצבי- אלא הזייתי, על פי ההגדרות).

עכשיו, בצמחי מרפא, כמו תמיד, יש תמיד תוספת. תמיד עוד סגולות. כמו במבצעי החג בסופר, שהכל פתאום בא 1+1…

במקרה של כשותית יש אפקט מורכב על מערכת העיכול. בתור צמח בהחלט מריר, הוא ממריץ את הפרשת מיצי המרה ומטפל בעצירויות. בתור צמח ארומטי- גם נוגד עווית ומטפל בעוויתות בטן ובגזים. ועל כן נחשב לאחד מהארומטיק-ביטר'ס הטובים שבנמצא. יחד עם אפקט מרגיע ומשכך כאבים (שצוין לעיל)- הוא בהחלט צמח רלוונטי לבעיות מעי רגיז/רגיש (IBS) אשר כידוע מקושר מאוד למצבים רגשיים.

ויש עוד תחום שלם שעליו הכשותית חולשת. זאת מכיוון שמדובר בצמח המכיל חומרים פיטו-אסטרוגנים. חומרים אלו יהוו איזון למערכת הרבייה הנשית (זאת אומרת יפחיתו פעילות אסטרוגנית במקרי עודף, ויגבירו במקרה חוסר) למאמר המסביר על מנגנון הפעולה של פיטו-אסטרוגנים. ולכן קל להבין מדוע הצמח מטפל ביעילות בבעיות גיל המעבר, מאזן הפרעות מחזור ומסייע להגברת ייצור חלב בקרב נשים מיניקות. (אך חשוב לזכור שהצמח אסור בהיריון).

אפשר גם להבין מדוע בקרב גברים יגרום הצמח להפחתה ביצר המיני ואף לפגיעה בפיריון עד כדי תופעת דדנות (ציצים בגבר). זה לא אומר להפסיק לשתות בירה מהיום ועד אחרית הימים, אבל גברים שצורכים בירה באופן קבוע בהחלט יירצו לדעת על הנתון הזה.

פרחי כשותית Humulus lupulus
פרחי כשותית
Humulus lupulus
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים - הספריה של הידע וחכמת הצמחים

לחצו על התמונה המתאימה למעלה, לקריאת סדרת המאמרים שמעניינת אתכם.